Kurs Hibernate i Jpa

Kurs Hibernate i JPA

W tym wpisie przedstawię Ci mój kurs Hibernate i JPA, który miał swoją premierę 5 stycznia. Kurs ten to 12 modułów skondensowanej wiedzy na temat najpopularniejszego ORMa w świecie Javy, czyli Hibernate’a. To proces, w którym przeprowadzę Cię przez najistotniejsze zagadnienia Hibernate’a tak, żeby pisanie aplikacji bazodanowych stało się prostsze.

Dla kogo jest ten kurs?

Zacznę od tego, dla kogo stworzyłem ten kurs, czyli komu przyda się on najbardziej. Stworzyłem ten kurs przede wszystkim dla początkujących programistów, tak żeby przedstawić im najważniejsze zagadnienia związane z Hibernate’em i JPA w łatwy, przystępny sposób.

Jest wiele darmowych kursów w sieci, ale większość z nich porusza tylko podstawowe zagadnienia np. jak z mapować relacje, jak wykonywać podstawowe operacje na encjach itp. Ja starałem się wyjść poza to, co jest już odstępne w sieci i stworzyć kurs, który będzie przedstawiał Hibernate’a bardziej kompleksowo.

W moim kursie znajdziesz nie tylko podstawowe operacje wykonywane na encjach, czy podstawowe mapowanie relacji, ale także bardziej zaawansowane tematy takie jak batchowanie, gdzie omawiam zagadnienia przetwarzania dużej ilości rekordów, czy Cache’owanie gdzie omawiam wszystkie zaimplementowane w Hibernate rodzaje cache’a. Poza tym są także rozdziały poświęcone Criteria API, czy integracji z frameworkiem Spring i wiele innych. Tutaj znajdziesz szczegółowy spis treści: Kurs Hibernate i JPA.

Wszystko przedstawiam w bardzo prostej formie, tak żeby każdy programista bez względu na doświadczenie był w stanie dosyć szybko zrozumieć jak to wszystko działa.

Ale jeśli nie jesteś początkującym programistą, to też możesz wynieść z tego kursu bardzo wiele, dlatego że podczas tworzenia tego kursu skupiłem się przede wszystkim na tym jak używać Hibernate’a optymalnie. I ten temat jest tak naprawdę tematem przewodnim kursu.

 

Dlaczego mój kurs Hibernate i JPA jest inny niż wszystkie?

Zanim zabrałem się do pracy nad tym kursem, zrobiłem mały research jak wyglądają kursy o Hibernate, co zawierają i przede wszystkim czego im brakuje. I tak jak już napisałem wyżej, większość kursów to same podstawy, ja to nazywam „przypisywanie dokumentacji” lub jak wolisz „czytanie dokumentacji” jeśli kurs jest w formie wideo.

Dlatego chciałem stworzyć kurs, który będzie czymś więcej niż tylko czytaniem dokumentacji. Cały kurs to nie tylko wiedza na temat Hibernate, czy przykłady w kodzie, ale  przede wszystkim moje doświadczenia związane z używaniem tego narzędzia. Staram się pokazywać jak najwięcej doświadczeń, które zebrałem, przez wszystkie lata używania Hibernate, także to, z jakimi problemami się spotkałem i jak można je rozwiązywać. Bo jeśli mówimy o Hibernate, to problemy z jego użyciem pojawiają się zawsze. Bardzo łatwo coś przeoczyć, czy o czymś zapomnieć. Dlatego starałem się zawrzeć w kursie jak najwięcej przykładów takich problemów i oczywiście sposobów ich rozwiązania.

 

Co znajdę w kursie?

Kurs Hibernate i JPA to 8 godzin i 30 minut filmów, w których przedstawiam na kilkudziesięciu przykładach zagadnienia związane z Hibernate i JPA. Podzieliłem go na 12 modułów. Każdy moduł poświęcony jest osobnemu zagadnieniu. Pokrótce omówię te moduły oraz ich zawartość.

Moduł 1 – Wprowadzenie

Moduł pierwszy to wprowadzenie do kursu. Opowiadam o tym jak zbudowany jest kurs, co będzie potrzebne do jego przerobienia. Jakie narzędzia zainstalować i jak to zrobić. A także wprowadzam pokrótce w temat JBDC i Hibernate’a.

Moduł 2 – Hibernate i JPA

W drugim module opowiadam o podstawowych składnikach Hibernate’a, czyli o SessionFactory, Factory i o encjach. Przedstawiam także cykl życia encji i to w jakich stanach taka encja może się znajdować.

Moduł 3 – Operacje CRUD

W tym module opowiadam o tym jak stworzyć najprostszą aplikację, opartą o Hibernate (aplikacja, na której bazują prawie wszystkie przykłady z tego kursu). Opowiadam jak skonfigurować Hibernate’a i JPA w aplikacji.

Zajmuje się też czterema podstawowymi operacjami, które można wykonywać na encjach: CREATE, READ, UPDATE, DELETE. Operacje te wchodzą w skład tzw. CRUD (skrót powstał od pierwszych liter tych czterech operacji), który jest synonimem dla wielu aplikacji, które w dużej mierze używają właśnie tych operacji.

Moduł 4 – Relacje

Moduł czwarty to omówienie relacji i mapowanie ich w encjach Hibernate’a. Omawiam tu mapowania jedno i dwukierunkowe. A także operacje takie jak zapis, edycja i usuwanie encji powiązanych w relacjach.

Moduł 5 – Zaawansowane pobieranie danych

W module piątym skupiam się na tym jak pobierać dane za pomocą zapytań JPQL, mówię o tym, co to jest język zapytań JPQL i jakie korzyści nam daje. Przedstawiam jakie zapytania można tworzyć przy jego użyciu.

Dużą część tego modułu poświęciłem zapytaniom zawierającym złączenia, czyli joiny. Ale także znalazły się tutaj takie tematy jak Entity Graph, Problem produktu kartezjańskiego w zapytaniach, czy bardzo kompleksowe omówienie problemu n + 1 zapytań.

Moduł 6 – Batching

W szóstym module opowiadam o batchowym przetwarzaniu zapytań, czyli inaczej porcjowaniu danych pobieranych i zapisywanych w bazie.

Moduł 7 – JPA Criteria API

Siódmy moduł to moduł poświęcony JPA Criteria API i temu jak używać go w prosty sposób. Przedstawiam tutaj podstawowe zagadnienia związane z tym API, a także operatory, które pomagają filtrować dane, czyli te zagadnienia, w których Criteria API przydaje się najbardziej.

Moduł 8 – Niestandardowe mapowania i operacje

W tym module zawarłem niestandardowe mapowanie, które warto znać, takie jak np. mapowanie encji poprzez dziedziczenie. Poza mapowaniami umieściłem tutaj takie zagadnienia jak sortowanie kolekcji powiązanych encji, czy różne sposoby na implementację porównywania encji.

Moduł 9 – Transakcje

W dziewiątym module krótko omawiam transakcje w Hibernate. Mówię także o tym jak pobierać encje, tak żeby były tylko do odczytu (read only).

Moduł 10 – Caching

Moduł dziesiąty to wszystko o cache dostępnym w Hibernate. Omawiam Second Level Cache w Hibernate, cache’owanie kolekcji encji powiązanych oraz Query Cache.

Moduł 11 – Locking

Jedenasty moduł jest poświęcony blokowaniu zasobów pobieranych z bazy danych. Omawiam tutaj dwa podstawowe zagadnienia związane z blokowaniem zasobów, czyli Optimistic Locking i Pesimistic Locking.

Moduł 12 – Hibernate i Spring Framework

Ostatni dwunasty moduł poświęcony jest wykorzystaniu wiedzy zdobytej w tym kursie w połączeniu z frameworkiem Spring. Omawiam tutaj użycie czystego Hibernate’a poprzez obiekty DAO i użycie Hibernate wraz ze Spring Data JPA.

Kiedy warto kupić kurs Hibernate?

Jeśli masz zamiar pisać aplikacje bazodanowe w Javie, to ten kurs będzie dla Ciebie naprawdę dużą porcją wiedzy, której przyswojenie pomoże Ci zrozumieć jak działa Hibernate i poszczególne jego składniki. Pomoże Ci wykorzystywać różne mechanizmy Hibernate’a w świadomy sposób, tak żeby działały na twoją korzyść i pomagały unikać problemów.

 

Jak wygląda kurs od środka?

Udostępniłem 3 lekcje demo, dzięki czemu możesz wyrobić sobie zdanie na temat mojego kursu, zanim jeszcze go kupisz. Lekcje demo są dostępne na stronie kursu tutaj.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie kursu: Kurs Hibernate i JPA

 

Kurs Hibernate

Mateusz Dąbrowski

Cześć jestem Mateusz, zajmuję się programowaniem już ponad 12 lat z czego ponad 8 programuję w Javie. Zapraszam Cię do lektury mojego bloga. Możesz przeczytać więcej o mnie >>TUTAJ<<