4q2019

Podsumowanie 4 kwartału 2019

Kolejny kwartał i kolejny rok za nami. W ostatnim podsumowaniu: Podsumowanie 3 miesięcy intensywnego blogowania nie napisałem dlaczego podsumowania będą co 3 miesiące, czyli co kwartał. Wszystko dlatego, że prowadzę działalność gospodarczą (uff, już 6 lat) i rozliczam się kwartalnie. Co trzy miesiące płacę podatki, więc wydało mi się całkiem naturalne, że i podsumowania na blog będą co 3 miesiące. Poza tym, aż tak dużo się u mnie nie dzieje w każdym miesiącu 😉

Choroba

Październik był pierwszym miesiącem, w którym nie pracowałem już w korpo (pisałem o tym w ostatnim podsumowaniu). Plany były duże, oczekiwania jeszcze większe. A ja wchodziłem w ten okres tak jakby z rozpędu. Ponieważ lipiec, sierpień i wrzesień były dla mnie bardzo pracowite (często pracowałem po 12 godzin).

Niestety już od początku wszystko było nie tak jak powinno. 1 października miałem mały zabieg (który przebiegł dość sprawnie). Po nim musiałem przyjmować antybiotyki i generalnie nie czułem się najlepiej, po nich na koniec jeszcze się rozchorowałem. I tak minął pierwszy miesiąc. Jak już trochę dochodziłem do siebie pojawiły się kolejne problemy. Czekał mnie kolejny zabieg i kolejna seria antybiotyków. Kolejny raz rozchorowałem się po nich… I tak miną drugi z kolei miesiąc…

Niestety bardzo boleśnie przekonałem się o tym, że plany to tylko plany, a życie i tak weryfikuje wszystko. Generalnie było to trochę dla mnie zaskoczenie, bo odkąd prowadzę działalność to nie choruję. Przecież przedsiębiorcy nie chorują 😀

 

Kurs, ebooki i inne produkty…

Na początku października zacząłem nagrywać kurs o testach jednostkowych, ale ze względu na problemy zdrowotnie nie byłem w stanie za wiele zrobić. Do prac nad nim wróciłem dopiero 2 grudnia i mimo, że nadal nie czułem się super, to udało mi się nagrać prawie cały materiał w 4 dni. Przez kolejne tygodnie zmontowałem cały kurs. Uruchomiłem nową stronę. Musiałem poczekać na aktywowanie płatności i w końcu udało mi się odpalić kurs 2 stycznia. Kurs jest dostępny w ciągłej sprzedaży, a o szczegółach możecie poczytać tutaj: Mini kurs testach jednostkowych.

Mam nadzieje, że już niedługo dostanę jakiś feedback od uczestników kursu…

Pod koniec grudnia udostępniłem także, darmowego ebooka Po co mi testy jednostkowe?, w którym wyjaśniam po co są potrzebne testy jednostkowe i jak pomagają one w codziennej pracy. Ebook otrzymasz po zapisaniu się na newsletter.

 

Trochę liczb

Artykuły, komentarze

Udało mi się napisać 8 artykułów, czyli o jedne mniej niż w poprzednim kwartale. Zważywszy na okoliczności, to naprawdę świetny wynik 😉

 

podsumowanie 4 kwartału 2019

 

Było 35 nowych komentarzy pod postami, za co kolejny raz bardzo dziękuję 😉

Subskrybenci newslettera

Obecnie na newsletter zapisało się 123 osoby + 62 osoby pobrało darmowego ebooka. Co razem daje 177 subskrybentów (niektórzy zapisali się dwa razy). Co oznacza ponad 4 krotny wzrost. Zachęcam do zapisania się na newsletter – pod każdym artykułem możesz znaleźć formularz do zapisu. Mam w planach rozbudowywanie tego kanału w przyszłości, więc myślę, że naprawdę warto.

Facebooku

Nie udzielałem się za bardzo na tym kanale, więc i przyrost lików jest dosyć skromny. Obecnie jest 968 like’ów, przybyło tylko 205 like’ów.

Ruch na stronie

Najwięcej użytkowników było w listopadzie. Było to ok. 3200, to tysiąc więcej niż pod koniec poprzedniego kwartału. W grudniu, w związku ze świętami, było tylko 2900, a na początku stycznia ruch spadł do prawie 2400. Cóż, w kolejnym kwartale planuję się trochę przyłożyć i podwoić zasięg mojej strony. Mam nadzieję osiągnąć liczbę odwiedzających w okolicach 6000. Wiem, że przy odrobinie wysiłku jest to możliwe.

 

Co mi się udało

Z rzeczy, które już wymieniłem (ebook i kurs) jestem zadowolony, chociaż wiem, że gdyby nie problemy zdrowotne były by one jeszcze lepsze. Daje mi to jednak nadzieję na przyszłość, że mogę zrobić coś fajnego, coś co daje dużą wartość dla innych, a mi wielką satysfakcję.

Kolejne rzeczy, z których do tej pory nie korzystałem, a które mogą okazać się kluczowe dla prowadzenia mojego małego biznesu w 2020, czyli reklamy na Facebooku i w Google, których używam do promocji ebooków mojej żony. I generalnie nie jest to prosta sprawa, ilość czasu jaką poświęciłem na testowanie różnych opcji jest naprawdę duża, a efekty bywają bardzo różne. Od wzrostu sprzedaży o 50% do zwykłego przepalania kasy. Niestety narzędzia te są na tyle proste, że każdy może z nich skorzystać, ale i na tyle skomplikowane, że nie każdy może uzyskać dobre rezultaty.

Uczę się tych narzędzi od kilku miesięcy i cieszę się, że udało mi się wejść w ten temat, bo poprzednie próby były bardzo nieudane.

Z prywatnych rzeczy, to po kilku miesiącach przerwy wróciłem do grania na gitarze. Wcześniej nie miałem za bardzo na to czasu, później dużo chorowałem i znowu brakowało czasu… Granie na gitarze to dobra odskocznia od programowania i ogólnie od pracy. Często pomagała mi w złapaniu równowagi po ciężkim dniu w korpo…

 

Co mi się nie udało

Pomijając fakt, że to co zaplanowałem zrealizowałem 3 miesiące później, to chyba nie mam tutaj co napisać…

 

Plany na przyszłość

Jak ostatnie miesiące pokazały, nie można zbyt kurczowo trzymać się swoich planów, bo może się okazać, że nawet nie będzie takiej możliwości, żeby w ogóle cokolwiek zrobić. Mimo to, warto planować i warto zastanowić się nad tym „Do czego ja tak naprawdę dążę?”.  Ja generalnie nie mam jakiegoś specjalnego celu do którego dążę, ale mam kierunek w którym podążam. I sukcesywnie realizuje cele, które popychają mnie w tym kierunku.

Z takich konkretnych planów, które będę chciał zrealizować w najbliższym czasie, to zrobienie kolejnego kursu o tematyce budowania aplikacji webowych. Jeszcze nie sprecyzowałem, jak to będzie wyglądało. Jeśli masz jakieś pomysły, to koniecznie daj znać w komentarzach.

Kolejny plan to napisanie książki, ale nie takiej zwykłej książki tylko takiej, która mogła by się przydać naprawdę wielu osobom, nie interesuje mnie pisanie o tym jak zacząć programować albo jak fajnie jest być programistą. Problem w tym, że forma w jakiej to miało by być zrobione, wymaga naprawdę bardzo wiele ciężkiej pracy.

No i przede wszystkim muszę zadbać o swoje zdrowie i powrót do formy, które ostatnio są na żenująco niskim poziomie.

 

Podsumowanie

Miało to być nie tylko podsumowanie kolejnego kwartału, ale też i roku. Właściwie ten wpis i poprzedni Podsumowanie 3 miesięcy intensywnego blogowania wystarczą za podsumowanie całego 2019. Poza tym, nie przywiązuję zbyt dużej wagi do zmiany roku w dacie (o ile nie powoduje to błędów w moim sofcie 😀 ). Jak każdy zapalony programista sylwestra spędziłem kodując 😉 A pisanie takich podsumowań coraz bardziej mi się podoba, zwłaszcza, że widać gdzie jest progres, a gdzie go brakuje.

 

Kurs Hibernate

Mateusz Dąbrowski

Cześć jestem Mateusz, zajmuję się programowaniem już ponad 12 lat z czego ponad 8 programuję w Javie. Zapraszam Cię do lektury mojego bloga. Możesz przeczytać więcej o mnie >>TUTAJ<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *