W tym w logu opowiadam o technologiach, których nie warto się już uczyć. Są to technologie, które mimo wszystko cieszą się całkiem sporą popularnością i wielu zwłaszcza początkujących programistów często po nie sięga. Dlatego postanowiłem się zając tym tematem i trochę rozjaśnić kwestię czego warto, a czego nie warto się uczyć.
Blog

Tracisz czas na portfolio? – vlog19
Czy warto poświęcać czas na tworzenie portfolio? Jak zrobić dobre portfolio? Co powinno zawierać dobre portfolio programisty? Na te i inne pytania odpowiadam w kolejnym vlogu. Opowiadam także o tym, jakie projekty wybrać do portfolio i jakich błędów unikać przy tworzeniu portfolio programisty.

Co powinien umieć Mid Developer – Vlog18
W kolejnym vlogu opowiadam o tym co powinien umieć mid developer. W jednym z wcześniejszych vlogów mówiłem o tym co powinien umieć senior, wiec teraz przyszedł czas na kontynuację tematu. O odcinku opowiadam o tym, czego powinien się uczyć mid, jak ma rolę w zespole i czy mid developer powinien iść w stronę seniora.

Wszystko o REST API w Javie
REST API to obecnie najpopularniejszy sposób na tworzenie usług. Wykorzystuje się je zarówno w aplikacjach monolityczny jak i w mikroserwisach. Dobra znajomość zagadnień z wiązanych z REST API to dzisiaj podstawa pracy prawie każdego developera, czy to Javy czy też innych języków programowania. W tym materiale starałem się zebrać wszystkie najważniejsze reguły tworzenia REST APi i pokazać je na przykładach, tak żeby każdy mógł w miarę łatwy sposób przyswoić zagadnienia z wiązane z tworzeniem usług restowych w języku Java.

4 zasady, które uratują Ci życie! YAGNI, KISS, DRY… – vlog17
Jest wiele zasad, którymi kieruję się w programowaniu, ale jest kilka, które są szczególnie istotne. Zasady takie jak YAGNI, KISS, czy DRY, pomagają tworzyć lepsze aplikacje. Dzięki takim zasadom bardziej skupiasz się na kodzie, który tworzysz. Pomaga to także uniknąć wielu problemów. W tym vlogu opowiadam właśnie o tych najważniejszych zasadach programowania.

Jak pozbyć się błędów w kodzie? – Vlog16
W kolejnym vlogu opowiadam o tym jak pozbyć się błędów w kodzie. Jakie proste techniki stosować, żeby tych błędów było jak najmniej. Opowiadam też o tym, skąd bierze się najwięcej błędów.

Praca zdalna dla Juniora?! – Vlog15
W tym odcinku vloga mówię o tym dlaczego, dlaczego praca zdalna dla juniora nie jest najlepszym rozwiązaniem. Mówię o rzeczach, które tracisz, gdy nie pracując stacjonarnie w biurze. I oczywiście dzielę sie też swoimi doświadczeniami z pracy zdalnej.

Jak przygotować się do rekrutacji na programistę – Vlog14
Jak przygotować się do rekrutacji na programistę? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących programistą. Zwłaszcza tych, którzy szukają swojej pierwszej pracy. Rekrutacja to proces, w którym można popełnić bardzo wiele drobnych błędów, przez co znalezienie dobrej pracy może być trudne. W tym odcinku vloga opowiadam o tym jak przygotować się do tego procesu, tak żeby był on efektywny i kończył się zawsze sukcesem.

Jak wybrać architekturę do projektu – Vlog13
Jak wybrać architekturę do nowego projektu? Czym kierować się przy wyborze takiej architektury? Na te i inne pytania odnośnie wyboru architektury odpowiadam w kolejny vlogu. Opowiadam o zjawisku project paradox, który pokazuje, jak wiele decyzji w projekcie może zostać podjętych w zły sposób. Mówię też o tym co zrobić, gdy podjęło się złe decyzje.

Jak przekwalifikowałem się na programistę – Vlog12
Jak zostać programistą? Jak się przekwalifikować na programistę? Na te pytania odpowiadam w kolejnym vlogu. Opowiadam o tym jak ja zostałem programistą, jak przekwalifikowałem się z grafika na programistę. Ile czasu mi to zajęło i dlaczego trwało to tak długo.