Warsztat o architekturze heksagonalnej jest już dostępny. Jest to kolejny warsztat z serii o architekturach aplikacji, który możecie kupić na mojej stronie. Poprzedni warsztat był poświęcony architekturze warstwowej, która jest najpopularniejszą architekturą aplikacji.
Architektura heksagonalna to też jedna z popularniejszych architektur aplikacji, jednak jest ona stosowana dużo rzadziej niż architektura warstwowa. Jej głównym założeniem jest separacja logiki biznesowej i zewnętrznych elementów aplikacji zwanych także infrastrukturą. Do realizacji tej separacji jest używany mechanizm portów i adapterów. Porty są punktami wejściowymi, a adaptery pomagają dostosować zewnętrzne elementy aplikacji do jej wnętrza zwanego często corem aplikacji.
W warsztacie starałem się jak najdokładniej omówić składniki tej architektury, to jak ona powstała. Jakie są jej zalety, ale także jakie konsekwencje niesie ze sobą stosowanie tej architektury. Najwięcej czasu poświęciłem na omówienie przede wszystkim podstawowej koncepcji podziału aplikacji na core i infrastrukturę i co ten podział daje. W części poświęconej kodowaniu przestawiłem jak tworzyć funkcjonalności w takiej architekturze z wykorzystaniem portów i adapterów. A także jak testować aplikację testami jednostkowymi i testami komponentowymi. Jest także część poświęcona uruchamianiu aplikacji w izolacji od bazy danych przy użyciu fejkowych adapterów bazy danych. Warsztat to bardzo kompleksowy poradni na temat architektury heksagonalnej.
Warsztat zawiera:
- szczegółowe omówienie architektury heksagonalnej (szczegółowe omówienie elementów architektury, kiedy stosować tę architekturę, jakie problemy wiążą się z tą architekturą)
- omówienie separacji komponentów jako podstawowego założenia architektury heksagonalnej
- omówienie portów i adapterów jako integralnego elementu architektury heksagonalnej
- omówienie pakietowania charakterystycznego dla tej architektury
- kodowanie przykładowej aplikacji w architekturze heksagonalnej
- testowanie jednostkowe w architekturze heksagonalnej
- testy komponentowe z wykorzystaniem fejkowych adapterów i mocków
- dostosowanie konfiguracji, aplikacji do korzystanie z profili springowych
- uruchamianie aplikacji w trybie inmemory (alternatywne adaptery)
Warsztat jest dostępny na mojej platformie kursowej. Cały warsztat trwa ponad 2 godz. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie warsztatu, to śmiało pisz w komentarzach. A jeżeli warsztat wydaje Ci się interesujący, to zachęcam do zakupu, w ten sposób wesprzesz moją pracę i pomożesz mi tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści 😉
Nie działa guzik? Kliknij tutaj