mapowanie obiektów

Mapowanie obiektów w aplikacji Spring

W tym odcinku poruszam kwestię mapowania obiektów. Pokazuję jak i gdzie mapować obiekty na inne obiekty. Omawiam, w jakich sytuacjach możemy chcieć skonwertować jakiś obiekt na inny obiekt. I jak to robić tak, żeby kod konwertujący nie zaciemniał nam tego właściwego kodu aplikacji.

Mapowanie obiektów, to zamiana jednego obiektu na inny, w celu przekształcenia go w taki sposób, żeby bardziej odpowiadał naszym potrzebom w danej sytuacji. Obiekty, które często trzeba przemapować, to encje bazodanowe, które przemapowujemy zwykle na DTO. Z kolei DTO, często przemapowujemy na encje bazodanowe.

DTO (Data Transfer Object) to klasy, które służą tylko do przenoszenia danych pomiędzy różnymi elementami lub warstwami aplikacji. Możemy je traktować jak struktury danych, chociaż w Javie nie ma czegoś takiego jak struktura danych.

Mapowanie obiektów to jedna z częstszych czynności, jakie wykonuje programista podczas tworzenia aplikacji. Często przemapowanie obiektów jest konieczne do prawidłowego działania aplikacji. Czasem zdarza się tak, że obiekty encji, które moglibyśmy zwrócić użytkownikowi, nie są odpowiednie. Czasem zawierają ważne pola, których nie chcemy pokazywać, a czasem po prostu zawierają zbyt wiele pól i pokazywanie ich wszystkich w dane sytuacji jest po prostu nadmiarowe. I wtedy właśnie powinniśmy użyć mapowania obiektów na inne obiekty.

Najczęstszym rodzajem mapowania, z jakim się spotkałem jest przmapowanie encji bazodanowej na dto i odwrotnie. Często to, co mamy w encja nie jest adekwatne do tego jak wyglądają nasze dane na frontendzie naszej aplikacji. W momencie, gdy te dane są już w naszej aplikacji zachodzi potrzeba przekonwertowani ich na inną formę, zwykle na encję. Po to, żebyśmy mogli te dane zapisać w takiej formie jak mamy to w bazie danych.

Często początkujący programiści mają problem z tym jak zrobić to prawidłowo i gdzie umieścić kod. Trudno jest określić jakimi zasadami przy tym się posługiwać i jak to trzeba robić prawidłowo, dlatego w poniższym filmie przedstawiam na kilku prostych przykładach, jak można to robić w sposób prawidłowy.

 

Kurs Hibernate

Mateusz Dąbrowski

Cześć jestem Mateusz, zajmuję się programowaniem już ponad 12 lat z czego ponad 8 programuję w Javie. Zapraszam Cię do lektury mojego bloga. Możesz przeczytać więcej o mnie >>TUTAJ<<